Piękne i trwałe różane perfumy: jak wybrać idealną kompozycję?
Trudno jednoznacznie określić zapach róży – zwłaszcza że każdy z jej gatunków pachnie nieco inaczej. Właśnie tę nieoczywistość wykorzystują mistrzowie perfumiarstwa, aby tworzyć unikalne, charyzmatyczne kompozycje zapachowe. Woń róż łączy się zarówno z cięższymi, ciepłymi, wyrazistymi akordami, jak i z nutami owocowymi. Jakie perfumy z królową kwiatów w roli głównej wybrać? Wyjaśniamy!
Z czego i jak powstają niszowe różane perfumy?
Zgodnie z legendą żona jednego z panujących przed wiekami indyjskich władców zauważyła, że na wodzie różanej unosi się cienka, oleista warstwa. Spostrzegła też, że ma ona intensywny zapach, dlatego kazała ją zebrać. Moment ten uważa się za początek produkcji olejku różanego.
Wiadomo też, że róża została po raz pierwszy wykorzystana jako surowiec perfumiarski w starożytnej Grecji. Jednak sztukę ekstrakcji z niej wonnego olejku do perfekcji opanowali Arabowie. Była wykorzystywana ona do produkcji wonności, które z czasem dotarły do Europy i podbiły Stary Kontynent.
Olejek różany, który jest składnikiem niszowych perfum, to jeden z najcenniejszych surowców perfumiarskich. Do produkcji 1 l takiego ekstraktu potrzebnych jest aż 3500 kg płatków róż, których uprawa wymaga ogromnego nakładu pracy. W wonnościach znajdują się olejki z różnego rodzaju tych roślin. Różane perfumy produkuje się z:
- róży damasceńskiej, której największe uprawy znajdują się w Bułgarii;
- róży stulistnej – to krzyżówka róży damasceńskiej z odmianą dziką i piżmową;
- drogocennej róży Taif.
Jednak aby dobrze wybrać różaną kompozycję, należy zwrócić uwagę nie tylko na gatunek rośliny, ale też na nuty zapachowe, które jej towarzyszą.
Różane perfumy dla prawdziwych koneserów zapachu
Ci, którzy chcą mieć w kolekcji perfum prawdziwe perełki zapachowe, zachwycą się kompozycją z różą Taif w roli głównej.
Roślina ta rośnie w jednym miejscu na świecie – w arabskim mieście Ta’if znajdującym się ponad 2000 m n.p.m. Tylko tam panują idealne warunki do uprawy tych róż. Jednocześnie – ze względu na ograniczony teren takiej plantacji – rośnie tam stosunkowo niewiele roślin. Z płatków uprawianych w tym miejscu kwiatów produkuje się jedynie kilkadziesiąt kilogramów olejku różanego. Perfumy z jego dodatkiem:
- są ekskluzywne – olejek z tej róży kosztuje fortunę, a poza tym jest go bardzo mało jak na zapotrzebowanie przemysłu perfumiarskiego. Dlatego jest najczęściej składnikiem niszowych, powstających w rzemieślniczych warunkach różanych perfum;
- mają oszałamiający, urzekający różany zapach – flakonik, w którym znajdują się wonności z dodatkiem takiego olejku, kryje w sobie unikalną, niezwykle intensywną kompozycję. Takie perfumy pachną nie tylko różą, ale można w nich wyczuć też orzeźwiające, lekko cytrusowe akordy. Są to jednocześnie proste, ale bajeczne kompozycje. Takie są też np. perfumy różane Yas Ward Rose.
Obłędne kompozycje z różą w roli głównej
Olejek różany kojarzy się ze szlachetnym, eleganckim zapachem. Mistrzowie perfumiarskiego rzemiosła potrafią odkryć jego nowe oblicze, zestawiając go z mocnymi, wonnymi akordami.
Tak stało się w przypadku niszowych perfum Sense Dubai Misk Rose. We flakoniku tym zamknięto szlachetną różaną woń, którą przełamano nutą piżma. Dlatego też perfumy te mają ciepły, balsamiczny aromat, a jednocześnie można w nich wyczuć pikantne akcenty.
Tym, którzy lubią prostotę i kompozycje, w których dominuje jeden składniki, do gustu przypadnie flakon Sense Dubai Rose. Zamknięta jest w nim zniewalająca woń róży damasceńskiej. Rośnie ona w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Bułgarii.
Róża ta powoduje, że perfumy zyskują bardzo intensywny, kwiatowy aromat. Jest on nieoczywisty, ciepły i przełamany bardzo subtelną, miodowo-herbacianą nutą. Zapach ten otula, jest zarazem szlachetny i odważny.
Różane perfumy są ponadczasowe – moda na nie trwa od starożytności, a swoją popularność zawdzięczają one też arabskim mistrzom perfumiarstwa. Mimo tego nie są to zapachy dla wszystkich. Będą one odpowiednie dla tych, którzy lubią klasykę, wyrazistą, lekko ciepłą i szlachetną woń kwiatów
Może Cię zainteresuje:
- Unikatowe zapachy – czy warto kupić perfumy niszowe?
- Jesienne perfumy: na jakie nuty zapachowe postawić jesienią?
- Perfumy idealne, czyli jakie?
Po więcej wpisów zajrzyj na bloga SENSE DUBAI!