Olejek eteryczny oud (agarwood)- Poznaj zmysłowy olejek zapachowy na bazie roślin
Olejek eteryczny oud, znany także jako agarwood, to niezwykle cenny i wielofunkcyjny składnik, który od wieków fascynuje i zachwyca swoim bogatym, zmysłowym zapachem. Pozyskiwany z żywicy drzewa agarowego (agar), rosnącego w Azji, zdobył uznanie w wielu kulturach na całym świecie. Jego wartość, dwukrotnie przewyższająca cenę złota, wynika nie tylko z unikalnego aromatu, ale także z licznych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych.
Olejek oud jest wytwarzany poprzez skomplikowany proces destylacji, który pozwala wydobyć pełen wachlarz jego aromatycznych nut. Współcześnie olejek ten jest ceniony zarówno w przemyśle perfumeryjnym, jak i aromaterapii, gdzie jego złożone akordy drzewne, zmysłowe i słodkie znajdują szerokie zastosowanie. Aromatyczny oud doskonale łączy się z nutami kwiatowymi oraz drzewem sandałowym, tworząc niepowtarzalne kompozycje zapachowe.
Potęga olejku oud w perfumach YAS
Intensywny zapach arabskich perfum YAS jest niezwykle pociągający. Niektórzy przypisują mu moce większe niż tylko ładna woń. Według znawców zapach ten ma zdolność do rozjaśniania myśli, otwierania umysłu, daje poczucie bezpieczeństwa, a nawet bywa silnym afrodyzjakiem.
Skąd ta siła? Pewnie z potęgi olejku oud, który stanowi istotny składnik niemal wszystkich kompozycji. Raz jest zapachem samym w sobie, raz nutą głowy, a raz bazy. Bez względu na miejsce, jakie zajmuje w całości, jego bogaty aromat zmysłowy tworzy harmonię, daje ciepło, magię, potęgę, słodycz oraz barwę.
Historia i pozyskiwanie olejku eterycznego oud
Olejek oud znany jest od wieków. Pozyskiwany jest z żywicy drzewa agarowego, które rośnie w południowo-wschodniej Azji i w niektórych regionach Indii. Wiele wieków temu przypadkowi wędrowcy odkryli agarowe pachnące lasy. Okazało się, że to nie korony drzew wydzielają oszałamiającą woń, a jedynie wyciekająca z pnia żywica.
Z czasem zrozumiano, że aby tak się działo, zraniona kora drzewa musi zostać zainfekowana specyficznym grzybem Phialophora parasitica. Pasożyt zmusza roślinę do odruchu obronnego, który sprowadza się do produkcji wonnego, lepkiego ciemnego syropu. Proces trwa dziesiątki lat. Im dłużej, tym lepiej!
Cenną żywicę można znaleźć także pod ziemią w korzeniach drzew, jeśli i one zostały zaatakowane grzybem. Legenda głosi, że drzewo agarowe – tak bajecznie pachnące – rosło już w Ogrodach Edenu.
Wartość i zastosowanie olejku zapachowego oud
Wiele kultur na świecie uznaje żywicę agarową (z arabskiego oud lub oudh) za najcenniejszą substancję na świecie. I pewnie gdyby chodziło tylko o zapach, nie byłaby surowcem aż tak pożądanym. Oudowi przypisuje się wiele właściwości. Podobno kropla olejku spożyta raz dziennie przedłuża życie. Jego jakość można poznać po stopniu gorzkości, a także po ciemnej barwie. Im starszy, tym lepszy, pełen goryczy i smolistej barwy.
Od wieków olejek ten jest wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej. Ma wiele udowodnionych właściwości antyseptycznych, stosuje się go przy leczeniu chorób skóry, oskrzeli, astmy i reumatyzmu.
Olejek oud jest tradycyjnie używany w medycynie ajurwedyjskiej do wspierania układu trawiennego – reguluje dolegliwości żołądkowe, leczy się nim np. wzdęcia czy niestrawność.
Ponadto, dzięki właściwościom uspokajającym jest bezcenny w medytacji, pomaga oczyścić umysł, zrelaksować się i odprężyć. Regularne stosowanie olejku oud może przyczynić się do poprawy stanu skóry oraz zmniejszenia objawów alergii.
Odkąd został poznany, olejek oud stosowany jest jako afrodyzjak. Ciekawostką jest również to, że skutecznie odstrasza owady, a ze względu na swoje liczne właściwości był i nadal jest używany w wielu tradycjach. W starożytnym Egipcie służył do balsamowania, w Chinach jego oparami leczono, w Japonii okadzano nim wojowników, a w Europie uwielbiano jego zapach na dworze Ludwika XIV.
Aromatyczny oud w kulturze arabskiej i europejskiej
Kultura arabska, zwłaszcza w regionie Zatoki Arabskiej, doceniła wszystkie jego właściwości jednocześnie. A w manufakturach perfumeryjnych Bliskiego Wschodu stał się nieodzownym składnikiem kompozycji zapachowych. Europejczycy o jego istnieniu i zapachu dowiedzieli się niedawno. Choć w aromatach europejskich stosowany jest dopiero od kilku lat, to od razu jego moc okazała się ponadczasowa i ponad kontynentalna.
Zapach oudu działa hipnotycznie, doskonale układa się z nutami kwiatowymi, drzewem sandałowym, tworząc niepowtarzalne kompozycje zapachowe przypominające skórę, o zwierzęcym charakterze. Aromatyczny oud, dzięki swoim bogatym akordom, na każdej skórze brzmi inaczej, ale zawsze pozostaje jądrem kompozycji.
Szeroki wachlarz zastosowań olejku oud
Olejek oud ma szeroki wachlarz zastosowań. Może być używany po prostu jako olejek zapachowy na bazie roślin, a także jako składnik w produkcji perfum. Dzięki swoim bogatym nutom drzewnym, zmysłowym i ziemistym, olejek agarowy jest idealny do tworzenia unikalnych kompozycji zapachowych. Można go również dodawać do kremów, czy balsamów, aby wspierać regenerację skóry. Ciekawą opcją są np. perfumy w balsamie z oud. W Sense Dubai wszystkie produkty są starannie komponowane, aby zachować ich trwałość i najwyższą jakość. Eksploruj i eksperymentuj z olejkiem oud, aby odkryć jego pełen potencjał.
Agarwood i aromaterapia
Olejek oud, znany także jako olejek agarwood, jest nie tylko cennym składnikiem perfum, ale również nieodzownym elementem aromaterapii. Stosowany na podstawie zlecenia od aromaterapeuty, przynosi prawdziwą ulgę. Jest wykorzystywany do wzmacniania właściwości medytacyjnych oraz jako środek pomagający oczyścić umysł, zrelaksować się i odprężyć.
Bogaty skład chemiczny olejku aromaterapeutycznego oud z Kambodży sprawia, że działa również przeciwzapalnie i łagodząco. Naturalny olejek eteryczny oud jest ceniony również ze względu na swoje właściwości uspokajające, zdolność do regeneracji komórek skóry oraz wspomaganie zdrowia.
Dodatkowo przyniesie prawdziwą ulgę w stanach napięcia nerwowego, gdyż pomaga w walce z bezsennością. Jest także doskonały przy nadpobudliwości oraz wspieraniu równowagi emocjonalnej, co czyni go nieocenionym wsparciem w dbaniu o dobre samopoczucie.
Olejek zapachowy na bazie roślin - instrukcja użycia
Warto pamiętać, że olejki mogą uczulać, dlatego przed zastosowaniem w perfumach należy przetestować niewielką ilość olejku na skórze, aby upewnić się, że nie powoduje uczuleń. Olejek eteryczny oud można rozcieńczyć w organicznym złotym oleju jojoba lub innym nośniku, takim jak olej z pestek moreli.
Możesz także skorzystać z kominka do aromaterapii, dodając kilka kropli olejku, aby stworzyć zmysłową atmosferę. Mieszanka świetnie sprawdzi się w terapii zapachami, pomagając oczyścić umysł i przynosząc prawdziwą ulgę w dolegliwościach układu oddechowego.
Eksploruj świat olejku z drzewa agarowego i odkryj, dlaczego jest on uważany za jeden z najcenniejszych darów natury.