Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sztuka palenia kadzidła: skąd się wzięła? Gdzie kupić kadzidła?

2023-01-02
Sztuka palenia kadzidła: skąd się wzięła? Gdzie kupić kadzidła?

Obrzęd palenia kadzideł jest znany w wielu kulturach. Była to praktyka celebrowana w starożytności, a następnie przejęta przez chrześcijan i kulturę Zachodu. Stanowi to potwierdzenie tego, że w kadzidlanym zapachu jest coś wyjątkowego – aromat dymu, drzew jest pełen tajemnic, a zarazem zmysłowy. Jak wyglądały początki palenia kadzideł? I dlaczego dziś także warto rozkoszować się taką wonną przyjemnością? Wyjaśniamy!

Historia palenia kadzideł

Za kolebkę kadzideł uważa się Bliski Wschód, a dokładnie dorzecze Eufratu i Tygrysu. W Mezopotamii produkowano je już 6000 tysięcy lat temu.

Krajem, który szczególnie zasłużył się w produkcji kadzideł, jest Oman. To przede wszystkim na jego terenie rosną rzadkie drzewa kadzidlane. Już w starożytności eksportowano z tamtych terenów ogromne ilości tego cennego surowca.

Kadzidło zarówno rozprowadzano na Półwyspie Arabskim, jak i docierało ono do Rzymu. Zyskało ono status perfum, gdyż wykorzystywano je do nadawania pięknego zapachu pomieszczeniom per fumum, czyli przez dym. Dziś położony w zachodniej części Omanu, tuż przy granicy z Jemenem region Dhofar jest wpisany na listę UNESCO – to właśnie on jest uznawany za krainę drzew kadzidlanych.

Arabowie od wieków palą te same kadzidła – produkowane tak jak setki lat temu. Aby mogły one powstać, trzeba uszkodzić korę drzewa. Wtedy wypływa z niej żywica – zwana olibanum – która po zaschnięciu przypomina małe bursztyny. Kadzidła pachną drewnem, naturalnymi olejkami, a ich zapach jest złożony. W woni dymu można wyczuć czarujące, rozpieszczające zmysł węchu akordy.

Dawniej rytuał palenia kadzideł był zarezerwowany dla obrzędów religijnych, a charakterystyczny, dymny, drzewny zapach w domu był symbolem luksusu. Wierzono też, że ich woń może mieć moc leczniczą. Aby podkreślić podniosłość danego momentu, wprowadzić szlachetną woń do pomieszczeń, palono również mirrę – żywicę drzew i krzewów z rodziny balsamowców.

Dziś kadzidła są dla każdego na wyciągnięcie ręki, gdyż większość z nich produkuje się na skalę masową. Jednak tylko te, które rzeczywiście powstają zgodnie z tradycyjną recepturą, są godne tego, aby zdobić wnętrza swoim zapachem.

Jak prawidłowo palić kadzidło?

Aby arabskie kadzidła, mogły wypełnić wnętrze najpiękniejszym zapachem: ·      

  • użyj kadzielnicy – wybierz np. naczynie w kształcie kielicha, z którego zapach będzie równomiernie rozprzestrzeniał się na całe pomieszczenie. Złota, bogato zdobiona kadzielnica wniesie też magiczny, bajeczny klimat do wnętrza – charakterystyczny dla przepychu kojarzącego się z rejonami Zatoki Arabskiej;
  • w kadzielnicy ułóż specjalne węgielki (np. węgiel trybularzowy), rozpal je, a kiedy zaczną się żarzyć, za pomocą szczypiec umieść na nich wonne bryłki. Może to być olibanum, mirra lub dokohun – serce perfum. To małe, tłuste mocno pachnące kulki, które powstają z resztek destylowanego olejku i drewna agarowego.

Gdy to zrobisz, czarująca, magiczna woń rozprzestrzeni się po całym pomieszczeniu. Będzie można ją wyczuć przez wiele dni – przeniknie w zasłony, dywany i tapicerkę. To właśnie w ten sposób kadzidlany aromat stanie się ozdobą pomieszczenia i nada mu charakteru.

Jakie kadzidła wniosą zmysłową woń do pomieszczenia?

Jeżeli zaczynasz przygodę z paleniem kadzideł, na pewno natkniesz się na dziesiątki produktów, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w twoim domu. Są to produkty, w których znajdują się m.in. chemiczne wzmacniacze zapachu.

Wiele z tanich, produkowanych na skalę masową kadzidełek ma nieustalony skład – przypuszcza się, że może znajdować się w nich rakotwórczy benzen oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Substancje te znajdują się również w szkodliwym dla ludzkiego zdrowia smogu.

W pełni naturalne, produkowane przez niszowe marki kadzidła nie tylko są bezpieczne dla człowieka, ale także oszałamiająco pachną. To kwintesencja tego, co najpiękniejsze w zapachach Bliskiego Wschodu – są to kompozycje pachnące drewnem agarowym, żywicami, olejkami pozyskanymi prosto z roślin.

Palenie takiego kadzidła w domu to sposób na podkreślenie uroczystej atmosfery, nadania mu wyjątkowej szaty zapachowej, ale także patent na chwilę na siebie. Zmysłowa dymna, woń, filiżanka dobrej kawy lub lampka wina to doskonały pomysł na udany relaks solo.

Nie odmawiaj sobie magii zapachu we własnym domu. Sięgaj po produkty, które powstają na bazie tradycyjnej receptury. Taka naturalna woń w domu to element jego wystroju, luksusowy, aromatyczny akcent jego aranżacji.

Polecane

Kadzidło arabskie Al Sultan 250 g

Kadzidło arabskie Al Sultan 250 g

980,00 zł brutto
3,92 zł / ml brutto
Kadzidło arabskie Arab 250 g

Kadzidło arabskie Arab 250 g

980,00 zł brutto
3,92 zł / ml brutto
Kadzidło arabskie Love 250 g

Kadzidło arabskie Love 250 g

980,00 zł brutto
3,92 zł / ml brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 171 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-07-20
Zapachy wybrałam intuicyjnie i nie zawiodłam się. Cudne....
2022-07-05
Rewelacyjny sklep, zamówienie zrealizowane ekspresowo, duży plus za dołączone próbki. Na pewno skorzystam ponownie!
pixel